Kanser Ağrılarında Radyofrekans Termokoagülasyon

Radyofrekans termokoagülasyon kanser ağrılarında da kullanılır. Kanser ağrılarında üç biçimde uygulanabilir.

  • Başla ilgili kanser ağrılarında ; Bakınız: Trigeminal nevraljiyle ilgili girişimsel yöntemler
  • Omurilikten çıkan köklerin çıktığı noktada yakılması- rizotomi
  • Omuriliğin içerisine girilerek ağrı yollarının tahrip edilmesi – kordotomi

Omurilikten çıkan köklerin çıktığı noktada yakılması:

Omurilikten çıkan sinir kökleri bir harita çizecek biçimde vücuda dağılırlar. Dermatom adı verilen bu harita sayesinde hangi sinir kökünün nereye gittiği belirlidir. Böylelikle ağrılı bölgeye giden sinir kökü saptanabilir. Bu sinir köküne omurilikten tam çıktığı noktada elektrot adı verilen iğnelerle ulaşılarak  radyofrekans termokoagülasyon uygulanabilir.

Yine ameliyathane koşullarında ve görüntüleme altında sinire ulaşılır. Sinir uyarılır. Doğru yerde olup olmadığı elektronik ölçümlerle belirlendikten sonra dikkatli bir biçimde sinir yakılır. Sinir yakılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hareket sinirlerinin zarar görmemesidir.  Bu konuda gerekli eğitimi almış ellerde riski yoktur.

Kordotomi:

Radyofrekans teknikleri içerisinde en riskli olanıdır. Ağrı sinirler aracılığı ile omuriliğe taşınır oradan beyne iletilir. Kordotomi omurilik içerisindeki bu ağrı yollarının tahrip edilmesidir. İlk geliştirilen radyofrekans yöntemlerinden birisi olmasına rağmen artık çok sayıda uygulanmaktadır. Uygulama sırasında hasta tamamıyla uyanık olmalıdır. Elektrotla görüntüleme ya da bilgisayarlı tomografi eşliğinde omurilikteki ağrı yollarının olduğu bölgeye ulaşılır. Elektriksel uyaranla doğru yerde olduğu anlaşıldıktan sonra 1 milimetrekarelik bir alan tahrip edilir. Çok etkili bir yöntem olmasına rağmen felç riski olduğu için ancak hiç bir ağrı tedavi yöntemi etkili olmadığı zaman uygulanmalıdır. Kordotomi çok riskli bir yöntem olduğu için ancak çok sınırlı sayıda merkezde uygulanmaktadır.

 

Prof.Dr. SERDAR ERDİNE
İstanbul Ağrı Merkezi

Tüm Hakkı Saklıdır. Copyright© Algomed Sağlık Hizmetleri 2019

Powered By