Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.
c. Medial Epikondilit (Golfçü Dirseği)

 1. Medial Epikondilit (Golfçü Dirseği) Nedir?

Golfçü dirseği, dirseğin iç tarafındaki kemik çıkıntıda ağrı ve hassasiyetle karakterize bir hastalıktır. Dirsek eklemi kolun üst kısmındaki humerus adındaki kemikle kolun alt kısmındaki ulna adlı kemik arasında yer alır. Humerus kemiğinin alt kısmındaki kemik çıkıntılara epikondil adı verilir. Bunlardan iç tarafta yer alanı medial epikondil olarak adlandırılır. El bileğinin bükülmesi işlevinden sorumlu olan kol kaslarının kirişleri medial epikondile yapışır. Bu kasların aşırı kullanımına bağlı olarak golfçü dirseği oluşabilir. Kaslar aşırı kullanıldığında tendonlar yapıştıkları bölgede tekrarlayan çekme kuvvetine maruz kalırlar. Bunun sonucunda da tendonlarda yangı ve küçük yırtıklar oluşur. Bu da ağrıya neden olur. Medial epikondilit golf oynayan kişilerde sık görüldüğünden golfçü dirseği adıyla da anılır. Ayrıca raket sporları yapanlarda, sürekli yazı yazanlarda ve marangozlarda da rastlanabilmektedir.

 

 1. Golfçü dirseğinin belirtileri nelerdir?

Golfçü dirseği ağrısı dirseğin iç tarafındadır, önkolun iç kenarına doğru yayılabilir ve eli yumruk yapınca ağrıda artış görülür.

 1. Medial Epikondilit nasıl tedavi edilir?
 • Tedavide konservatif yaklaşımlar ön plandadır. Ağrı geçinceye dek 3-4 saat aralıklarla 20-30 dakika süreyle dirseğe buz uygulanır.
 • Dirsekte şişme varsa kolu yüksekte tutmak fayda sağlar. Şişmeyi önlemek için dirseğe elastik bandaj sarılır. Tenisçi dirseği için kullanılan dirseklikler golfçü dirseğinde de kullanılabilir. Bu şekilde kasların ağrılı epikondili zorlamaları önlenmiş olur.
 •  Ağrı kesici ve yangı giderici ilaçlar hem ağrının azalmasını sağlar hem de iyileşmeyi hızlandırır.

           Golfçü dirseğinde enjeksiyon

 • Konservatif yöntemlerle ağrısı geçmeyen hastalarda medial epikondil çevresine kortizon enjeksiyonu denenebilir.
 1. Kortizon enjeksiyonu nasıl uygulanır ve nasıl etki eder?

Ağrılı bölgeye depo etkili, sistemik emilimi olmayan kortizon ve lokal anestezik karışımı enjekte edilir. Kalçadan ilaç yapılmasına benzer bir şekilde uygulanır. Sedasyon gerektirmez. Bir miktar ağrılı olabilir. Enjeksiyondan sonra bölgeye buz tatbiki ağrıyı azaltacaktır. Lokal anestezik ağrıyı azaltırken kortizon bölgedeki yangının tedavi olmasını sağlayacaktır.

 1. İşlemden neler beklemeliyim?

İşe yaradığı taktirde ortalama 2-3 haftada ağrının tamamen geçmesi ya da en az düzeye inmesi beklenir.

 1. Kaç Kez uygulanabilir?

Üç hafta sonunda tekrar uygulanabilir ancak fayda sağlamazsa tekrar etmenin anlamı yoktur. Analjezik antienflamatuar ilaçlar ve buz tatbiki ile konservatif tedaviye devam edilir.

 1. Ne kadar süre sonra işe başlayabilirim?

İşlemden hemen sonra aynı gün işe başlanabilir. Ağrı iyileşene kadar durumu kötüleştirecek sporlardan ve aktivitelerden kaçınmak gerekir.

 1. Risk ve yan etkiler nelerdir?

Enjeksiyondan sonra ağrının geçici olarak birkaç gün süreyle artması dışında çok fazla yan etkisi yoktur.

 1. Kimlere uygulanmaz?

Enjeksiyon sırasında kullanılan ilaçlara karşı aşırı duyarlılığı olan hastalarda ve kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda uygulanmaz.