Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.
b. Tetik nokta enjeksiyonları

Tetik nokta enjeksiyonları, belirli kas gruplarında oluşabilen "tetik noktalar" adı verilen gergin, ağrılı kas düğümlerini hedef alan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi, özellikle kronik muskuloskeletal ağrıları olan hastalara yardımcı olmak için kullanılır.

Tetik noktalar kas dokusundaki düğüm bölgeleri ve bantlardır. Bu noktalar çoğu zaman bulundukları bölgeye göre baş, boyun, omuz, sırt ve Bel ağrılarına neden olurlar. Halk arasında kulunç olarak da adlandırılırlar.

En çok görüldükleri tablo miyofasyal ağrı sendromudur. Miyofasyal ağrı, travma, sürekli tekrarlanan kas aktiviteleri ve bozuk postürden kaynaklanan yumuşak doku kökenli bir ağrıdır. Genellikle kas kasılmasıyla ilişkilidir ve sıklıkla boyun bölgesinde görülür. Hastalar boyun ve omuz ağrılarından uyku bozukluklarından ve bazen de başağrısından yakınırlar. Çeşitli ilaçların kullanımıyla, masaj, buz uygulamaları ve germe egzersizleriyle, bazen de yüzeysel kaslara tetik nokta enjeksiyonlarıyla düzelme sağlanır.

Miyofasyal ağrı tedaviye dirençli olabilir. Ama agresif bir tedaviyle zaman içinde düzelme sağlanır. Tetik nokta enjeksiyonları, belirli kas bölgelerinde oluşan ağrılı "tetik noktalarını" tedavi etmek için kullanılır. Bu enjeksiyonlar, özellikle myofasiyal ağrı sendromu gibi kas-iskelet sistemi ağrılarına yanıt vermede oldukça etkili olabilir.

Vücudun bir çok bölgesinde, ama özellikle ense, boyun ve kürek kemiğinin üzerinde önemli sayıda tetik nokta vardır.Tetik noktalara bağlı ağrılar birçok başka hastalıkla karışabilir. Zaman zaman çok şiddetli olabilir.

Kronik Ağrıda tetik nokta enjeksiyonları hakkında birkaç önemli nokta:

 1. Ağrı Yerinin Belirlenmesi: Tedavi başlamadan önce doktor, ağrılı kas düğümlerini veya "tetik noktalarını" belirlemek için bir muayene yapar.
 2. Hazırlık Aşaması: Tetik nokta bölgesi antiseptik bir solüsyon ile temizlenir.
 3. Enjeksiyon: Doktor, tetik noktaya bir iğne yerleştirir. Bu iğne genellikle bir lokal  anestetik, kortikosteroid veya diğer ağrı kesici ilaçları içerebilir.
 4. İlacın Uygulanması: İğne, tetik noktaya yerleştirildikten sonra, ilaç kas içine enjekte edilir. Bu, kasın gevşemesine ve ağrının azalmasına yardımcı olabilir.
 5. Mekanizma: Enjeksiyonun, ağrılı kas liflerini gevşeterek ve lokal inflamasyonu azaltarak ağrıyı hafiflettiği düşünülmektedir. Tetik nokta enjeksiyonu tipik olarak düşük doz lokal anestetik bir ilacın dikkatli bir uygulama ile tetik nokta içine verilmesi şeklinde yapılır. Miyofasyal kaynaklı başağrılarında ve tetik nokta ağrılarında mükemmel yarar sağlayan basit bir yöntemdir. Tetik nokta enjeksiyonu ağrılı değildir ve gerektiğinde belirli aralıklarla tekrarlanabilir. Temel etki mekanizması kas spazmının odak noktasını zayıflatmaktır.
 6. İşlem Sonrası: İşlem sonrası, hastaların birkaç gün dinlenmeleri ve ağrılı bölgeyi dinlendirmeleri önerilebilir.

 

Tetik Nokta Enjeksiyonlarının Faydaları:

 1. Lokalize tedavi sağlar.
 2. Hızla ağrı azaltma potansiyeline sahiptir.

Tetik Nokta Enjeksiyonlarının Riskleri ve Yan Etkileri:

 1. Enfeksiyon riski.
 2. Kanamalar.
 3. Enjeksiyon bölgesinde ağrı.
 4. Nadiren alerjik reaksiyonlar.
 5. Kortikosteroid içeren enjeksiyonlar düşünüldüğünde, doku atrofisi veya renk değişikliği gibi yan etkiler olabilir.

Tetik nokta enjeksiyonları, eğitimli sağlık profesyonelleri tarafından doğru teknikle uygulandığında genellikle güvenlidir. Ancak her tıbbi işlemde olduğu gibi, bu tedavinin potansiyel risklerini ve faydalarını doktorunuzla görüşmeniz önemlidir. Eğer bu tür bir tedavi düşünüyorsanız, konusunda uzman bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı veya Algoloji uzmanıyla görüşmelisiniz

omurgasız, sanat içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Vücuttaki tetik noktalar

kişi, şahıs, tıbbi cihazlar, sağlık bakım hizmeti, tıbbi içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Tetik nokta enjeksiyonu