Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.
a. Piriformis sendromu-yalancı siyatik girişimleri

Piriformis sendromu, piriformis adlı kasın bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde aşırı kullanımı sonucu spazma uğraması veya şişmesi durumunda, bu kasın altında bulunan siyatik sinire baskı yapmasıyla karakterize bir durumdur. Sinyal transmisyonunu engelleyerek ağrı, uyuşma, karıncalanma gibi semptomlara neden olabilir. Sıklıkla kalça, uyluk ve bacakta ağrıya yol açar. Bazen bu sendrom, "yanlış siyatik ağrısı" olarak da adlandırılır. Çünkü semptomları, gerçek siyatik ağrısına (genellikle bir disk hernisi nedeniyle oluşur) benzer.

Piriformis-resim-1 Piriformis

 

Piriformis sendromunun nedenleri şunlar olabilir:

 1. Travma: Kalça veya sakruma (kuyruk sokumu) doğrudan bir darbe alındığında.
 2. Aşırı Kullanım: Sıkça tekrarlanan hareketler veya aşırı egzersiz nedeniyle.
 3. Uzun süre oturma: Uzun süre aynı pozisyonda oturmak, piriformis kasında spazma neden olabilir.

Tanı, hastanın öyküsünün alınması, fiziksel muayene ve bazen de görüntüleme tetkiklerine dayanır. Tedavisi genellikle fizyoterapi, kas gevşeticiler, Ağrı kesiciler, anti-inflamatuar ilaçlar ve bazen enjeksiyonları içerir. Önerilen egzersizler ve germe hareketleri, kasın rahatlamasına yardımcı olabilir.

Piriformis sendromunun tedavisi, semptomların şiddetine ve süresine bağlı olarak değişebilir. Temel yaklaşım, piriformis kasının rahatlatılmasını ve inflamasyonun azaltılmasını hedef alır. İşte piriformis sendromunun tedavisi için kullanılan bazı yöntemler:

 1. Fizik Tedavi: Uygulanan terapi yöntemleri, kası rahatlatmayı, esnekliği artırmayı ve semptomları hafifletmeyi hedefler. Genellikle piriformis kasını germek için özel egzersizler ve teknikler önerilir.
 2. Ağrı Kesiciler ve Anti-inflamatuar İlaçlar: İbuprofen gibi over-the-counter (reçetesiz satılan) ağrı kesici ve anti-inflamatuar ilaçlar semptomları hafifletebilir.
 3. Kas Gevşeticiler: Kas spazmlarını ve ağrıyı azaltmak için doktor tarafından reçete edilebilir.
 4. Soğuk ve Sıcak Kompresler: İlk 48 saat içinde soğuk kompres uygulaması, şişmeyi ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Daha sonra, sıcak kompres uygulaması kasın rahatlamasına yardımcı olabilir.
 5. Enjeksiyonlar: Aşağıda listelenen enjeksiyon türleri, semptomları hafifletmek için kullanılabilir:
  • Siyatik sinir çevresine kortikosteroid Enjeksiyonları: Bu enjeksiyonlar, doğrudan piriformis kasına uygulandığında inflamasyonu ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Botox Enjeksiyonları: Botox, piriformis kasının rahatlamasına yardımcı olabilir.

Tedavi seçenekleri hakkında karar verirken bir sağlık profesyonelinin önerisi önemlidir. Eğer piriformis sendromundan şüpheleniyorsanız veya semptomlarınızı tedavi etmek istiyorsanız bir ortopedi ,algoloji veya fizik tedavi uzmanına danışmanızda yarar vardır.

 

0039_20230408083101 0040_20230408083108

Görüntüleme altında piriformis enjeksiyonu

Yan etkileri ; Siyatik sinir piriformis kasın hemen altında yer alır. Bu nedenle piriformis enjeksiyonu uygulayacak hekim çok deneyimli olması ve yöntemin görüntüleme altında uygulanması gerekir. İki kas katı geçilerek piriformis kasının bulunduğu boşluğa ulaşılır. Boyalı madde verildiğinde düz bir çizginin çıkması gerekir. Daha derine ilerletilirse siyatik sinirde harabiyete yol açabilir.