Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.
b. Lateral Epikondilit (Tenisçi Dirseği)

Lateral Epikondilit (Tenisçi Dirseği)

 

  1. Lateral Epikondilit (Tenisçi Dirseği) Nedir?

Tenisçi dirseği, dirseğin dış tarafındaki kemik çıkıntıda ağrı ve hassasiyetle karakterize bir hastalıktır. Dirsek eklemi kolun üst kısmındaki humerus adındaki kemikle kolun alt kısmındaki ulna adlı kemik arasında yer alır. Humerus kemiğinin alt kısmındaki kemik çıkıntılara epikondil adı verilir. Dıştakine lateral epikondil denir ve buna bazı önkol kaslarının kirişleri yapışır. Tenisçi dirseği elin ve bileğin düz tutulması ve kaldırılmasını sağlayan önkol kaslarının fazla kullanılmasından kaynaklanan bir durumdur. Bu kaslar aşırı kullanıldıklarında kirişler tekrarlayıcı bir şekilde tutundukları nokta olan lateral epikondili çekerler. Sonuç olarak kirişlerde reaksiyon ve ödem oluşur. Kirişlerdeki tekrarlayan küçük yırtıklar ağrı oluşturur. Tenisçi dirseğine neden olan aktiviteler tenis ve diğer raket sporları, marangozluk, makine işleri, uzun süre klavye ile yazı yazmak ve örgü örmektir.

  1. Tenisçi dirseğinin belirtileri nelerdir?
 • Dirseğin dış tarafında ağrı ve hassasiyet
 • Eli ve bileği düzeltme veya kaldırma sırasında ağrı
 • Ağır cisim kaldırırken ağrının artması
 • Eli yumruk yaparken, el sıkma esnasında, bir cismi kavrarken veya kapı kollarını çevirirken ağrı
 • Dirsekten önkola ya da üst kola yayılan ağrı
  1. Nasıl tedavi edilir?
 • Ağrı geçene kadar dirseğe 2-3 gün süreyle 3-4 saatte bir 20-30 dakika buz uygulanır.
 • Tenisçi dirseği için yapılmış özel bir dirseklik verilir. Bu dirseklik dirseğin altından önkolu sarar ve önkol kaslarının ağrılı epikondili çekmelerini önlemeye yardımcı olur.
 • Ağrı kesici, yangı giderici ilaçlar verilir. Fizik tedavi ve düzenli egzersiz programı önemli fayda sağlar.
 •  Lateral epikondil çevresine kortizon enjeksiyonu fayda sağlayabilir. Konservatif yöntemlerle ağrısı geçmeyen hastalarda medial epikondil çevresine kortizon enjeksiyonu denenebilir.
 • Tenisçi dirseğinde enjeksiyon
  1. Kortizon enjeksiyonu nasıl uygulanır ve nasıl etki eder?

Ağrılı bölgeye depo etkili, sistemik emilimi olmayan kortizon ve lokal anestezik karışımı enjekte edilir. Kalçadan ilaç yapılmasına benzer bir şekilde uygulanır. Sedasyon gerektirmez. Bir miktar ağrılı olabilir. Enjeksiyondan sonra bölgeye buz tatbiki ağrıyı azaltacaktır. Lokal anestezik ağrıyı azaltırken kortizon bölgedeki yangının tedavi olmasını sağlayacaktır.

  1. İşlemden neler beklemeliyim?

İşe yaradığı taktirde ortalama 2-3 haftada ağrının tamamen geçmesi ya da en az düzeye inmesi beklenir.

  1. Kaç Kez uygulanabilir?

Üç hafta sonunda tekrar uygulanabilir ancak fayda sağlamazsa tekrar etmenin anlamı yoktur. Analjezik antienflamatuar ilaçlar ve buz tatbiki ile konservatif tedaviye devam edilir.

  1. Ne kadar süre sonra işe başlayabilirim?

İşlemden hemen sonra aynı gün işe başlanabilir. Belirtiler tedavi başladıktan sonra 1-2 hafta içinde geriler. Belirtiler düzelene kadar tenisten ve diğer raket sporlarından ve dirseğin tekrarlayan hareketlerine neden olan aktivitelerden uzak durulmalıdır. Cisimleri kaldırırken lateral epikondili fazla kullanmaktan kaçınmak için avuç yukarıya dönük olmalıdır.

  1. Risk ve yan etkiler nelerdir?

Enjeksiyondan sonra ağrının geçici olarak birkaç gün süreyle artması dışında çok fazla yan etkisi yoktur.

  1. Kimlere uygulanmaz?

Enjeksiyon sırasında kullanılan ilaçlara karşı aşırı duyarlılığı olan hastalarda ve kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda uygulanmaz.