Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.
D- Oksipital Nevralji

Oksipital nevralji, başın arka kısmında yer alan oksipital sinirlerin sıkışması veya tahriş olması sonucu ortaya çıkan bir ağrı durumudur. Oksipital sinirler, başın arkasından yukarı doğru uzanan ve başın üst kısmına doğru dağılan sinirlerdir.

Oksipital nevraljinin belirtileri şunlar olabilir:

  1. Şiddetli Ağrı: Genellikle tek taraflı,başın ense köküne yakın bölgesinde bıçak saplanması şeklinde ,dokunmayla artan çok  şiddetli bir ağrıdır. Ağrının yanısıra yanma hissi vardır. Tek tarafta başın arka kısmında başlayan ve göz, şakak veya boyun bölgesine yayılan keskin, batıcı veya yanıcı bir ağrı hissi.
  2. Hassasiyet: Saçı tararken, yıkanırken veya o bölgeye dokunulduğunda hassasiyet vardır.
  3. Baş Ağrısı Atakları: Oksipital nevralji genellikle başın belirli bölgelerine odaklanmış ağrı atakları şeklinde ortaya çıkar.
  4. Görme Sorunları: Nadiren, oksipital sinirlerin tahrişi görme bozukluklarına veya bulanık görme gibi semptomlara neden olabilir.

Oksipital nevralji, genellikle travma, boyun hareketleri, sıkışmış sinirler veya kas spazmları gibi nedenlerle ortaya çıkabilir. Teşhis genellikle semptomlara ve tıbbi geçmişe dayanarak konulur. Doktorlar, durumu diğer olası baş ağrısı nedenleriyle karıştırmamak için ayrıntılı bir değerlendirme yapabilirler.

Tedavi genellikle semptomları hafifletmeyi ve sinir tahrişini azaltmayı amaçlar. Tedavi seçenekleri şunlar olabilir:

  1. İlaçlar: Ağrı kesiciler, nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) veya sinir ağrısını hafifletmek için kullanılan özel ilaçlar reçete edilebilir.
  2. Fizik Tedavi: Boyun ve omuz kaslarının güçlendirilmesine yönelik egzersizler, masaj ve fiziksel terapi sinirin tahrişini azaltmaya yardımcı olabilir.
  3. Sinir Blokları: Doktorlar, oksipital sinirlere yönelik lokal anestezik enjeksiyonları veya kortikosteroid enjeksiyonları uygulayabilir.

Oksipital Sinir Bloku

Oksipital nevraljinin en etkili tedavi yöntemi oksipital sinirin önce lokal anestezik enjekte edilerek,faydalı olduğu taktirde radyofrekans akımı gönderilerek tedavisidir.

Ehil ellerde çok kolay bir yöntemdir. Bir elin işaret parmağı ile işaret edilir ve o noktaya 2-5 ml lokal anestezik ,kortizon karışımı enjekte edilir. Faydalı olup olmadığına bakılır. Genellikle bir hafta beklenir, Çoğu kez bu enjeksiyon yeterli olur.

Olmadığı taktirde radyofrekans akımı gönderilerek sinir tahrip edilir. Herhangi bir riski yoktur.