Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.
Aşınma ve Yırtılma

  • Saçlar aklaşır, ciltte kırışıklar oluşurken, servikal omurgada da yaşla birlikte değişiklikler olur. Özellikle daha çok hareket eden bölgelerde (C4-C6 arası) günlük yıpranma ve yırtılma etkileri 40-60 yaşlar arasında görülmeye başlar.
  • Disk yıprandıkça daralır, esnekliğini ve su muhtevasını  kaybeder. Bu sürecin tıbbi adı, disk dejenerasyonudur. Giderek, omurlar yakınlaşır ve birbirine değer. Oluşan sürtünmeler, kemik çıkıntıların oluşumuna yol açar, bunlar sinirlerin çıktığı deliklerin  içine doğru ilerler ve siniri zedeler.

  • Omurga eklemleri de aşınabilir; bu bir tip eklem iltihabıdır. Eklemler etrafındaki doku şişer ve servikal sinirler delikler  içinde sıkışır.
  • Eskiyen disk bazen yırtılır, sinir kökü üstüne ilerleyip basınç yapar. Bu durum, genellikle kollarda yansıyan ağrıya neden olur. Disk hernisi-boyun fıtığı-olarak adlandırılır.

Doğru tedavi ile servikal yaşlanmaya ve hastalığa bağlı ağrı genellikle 6-8 haftada düzelir. Ne yazık ki sık tekrar. Fakat doğru bakım ve egzersiz ile ilgili olarak doktorunuzun direktiflerine uyarsanız daha nadir tekrarlar.