Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.
Beyin kanamasına bağlı baş ağrıları

  • Beyin kanaması tansiyon yükselmesine bağlı olabildiği gibi bir darbe veya trafik kazası ile de ortaya çıkabilir.
  •  Baş ağrısının yanı sıra bulantı ve kusma baş gösterir. Daha sonra hastada baş dönmesi, bilinç bulanıklığı ve bilinç kaybı gelişir.
  • Trafik kazaları sonrası ortaya çıkan önemli bir durum da “Konuş ve öl” adı verilen durumdur. Beyin kanamasının yavaş olduğu durumlarda olur. Kazanın hemen sonrasında hastada herhangi bir belirti saptanamayabilir. Bu dönemde beyin kanaması devam eder. Ancak belirti verecek seviyeye gelmemiştir. Fakat zaman geçtikçe kanama kafa içerisinde birikerek yaşamsal yapılara baskı yapmaya başlar. Bu zaman zarfında hastaneye başvurmak için çoğu kez geç kalınır. Bu nedenle trafik kazası sonrası, özellikle başına darbe almış hastaların herhangi bir bulgu olmasa bile hastaneye başvurmaları ve en az 24 saat süreyle gözlem altında tutulmaları doğru olacaktır.
  • Aynı durum yüksekten düşen insanlar için de gereklidir.
  • Traksiyon baş ağrısı kafa içindeki çeşitli yapıların çeşitli nedenlere bağlı olarak çekilmesi ile oluşur. Bu, damarlar veya beyni tutan primer ya da metastatik (başka yerden yayılmış) tümörler nedeniyle olabilir. Beyin kanamaları da traksiyon baş ağrısının diğer bir nedenidir.