Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.
c1- Stellar Ganglion Bloğu

1. Stellar Ganglion nedir, görevi nedir, nerede bulunur?

Stellar Ganglion, boynun her iki tarafında yemek borusunun hemen yanında bulunan bir sinir yumağıdır. Bu sinirler boyun, yüz ve kollara giden ağrı duyusunu ve kan akımını kontrol ederler.

 

 

 

2.  Stellar ganglion bloku hangi hastalıklarda uygulanır?

  • Bu organların damarlarıyla ilgili hastalıklarında
  • Kompleks rejyonal ağrı sendromu, refleks sempatik distrofisi,
  • Herpes zoster, (Zona)
  • Paget Hastalığı,
  • Fantom ağrısı,
  • Raynaud Hastalığı,
  • Skleroderma,
  • Tromboz,
  • Omuz-kol  sendromu.

 

tıbbi cihazlar, tıbbi, sağlık bakım hizmeti, oda içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldutıbbi görüntüleme, radyoloji, röntgen filmi içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Stellar ganglion bloğu

3 . İşlem için nasıl bir hazırlık gereklidir?

İşlemden 4 saat önce sıvı ve gıda alımı kesilmelidir. Ancak başka hastalıklar nedeniyle kullanmakta olduğunuz ilaçlardan doktorunuzun izin verdiklerini az miktar suyla almalısınız. Kolye, küpe gibi takılarınızı çıkarmış olarak geliniz. İşlemden sonra size refakat edecek bir yakınınızla birlikte gelmelisiniz.

4. İşlemin faydaları nelerdir?

İşlem sonrası genellikle 15-20 dakika içinde ağrı azalmaya başlar. Aynı zamanda etkilenen kolda kan akımının artmasına bağlı olarak kolun ısısı da artmaya başlar.

5. Nasıl uygulanır?

Hastaya damar yolu açıldıktan sonra ameliyathane koşullarına alınır ve nabız, tansiyon, kan oksijen düzeyi ve solunum ölçümleri alınır. Bu değerler işlem boyunca sürekli olarak takip edilir. Hasta sırtüstü yatar ve damar yolundan sakinleştirici ilaçlar uygulanır. Antiseptik solüsyonlarla bölge temizlenip örtülür. Daha sonra iğnenin boyundaki giriş yeri tespit edilir ve görüntüleme cihazı aracılığıyla doğrulanır. Giriş yeri lokal anestezikle uyuşturulduktan sonra boyalı madde verilerek görüntüleme cihazı altında tekrar doğrulanır ve lokal anestezikle steroid karışımı injekte edilerek blok gerçekleştirilir.

6. İşlem sonrası neler olabilir?

Ses kısıklığı ve boğazda basınç hissi olabilir. Yüzünüzde ısı artışı ve kuruluk olabilir. İşlemin yapıldığı taraftaki göz kapağında düşüklük, göz yaşarması ve göz bebeğinde küçülme görülebilir. Ama bütün bunlar geçicidir ve birkaç saat içinde düzelir. İşlemden hemen sonra ağrı ve diğer şikayetlerde azalma olması işlemin başarılı olduğunun göstergesidir.

7. Stellar Ganglion bloğunun amacı nedir?

Bloğun amacı boyundaki sempatik sinir sisteminin sinirlerini bloke etmektir. Sempatik sinirlerin bloğu ağrı, şişlik, kızarıklık ve terleme gibi şikayetlerin azalmasını ve kolun hareketlerinin düzelmesini sağlar.

 

8. İşlem ne kadar sürer?

 

İşlem 15-20 dakika sürer ve ameliyathane koşullarında uygulanır.

9. İşlem ağrılı mıdır?

İşlem sırasında hem iğne giriş yeri uyuşturulur, hem de damar yoluyla sakinleştirici ilaçlar verilir. Dolayısıyla ağrı hissetmezsiniz.

10. İşlemden sonra ne yapmalıyım?

İşlemden sonra 1-2 gün istirahat önerilir. Ev içinde sizi yormayacak aktivitelerde bulabilirsiniz. Bu süre içinde işe gitmemeniz tercih edilir.

11. İşlemden sonraki gün işe başlayabilir miyim?

Genellikle işlemden sonraki gün işe başlanabilir. Ancak ses kısıklığı ya da boğazda basınç hissi varsa 1 gün daha istirahat etmenizde fayda vardır.

12. İşlemin etkisi ne kadar sürer, kaç injeksiyon gerekir?

Tekrarlayan bloklardan sonra aylarca süren Analjezik etkinlik sağlanabilir. Bazı hastalarda 1-2 enjeksiyonla tedavi sağlanırken bazı hastalarda hiç etki göstermeyebilir.

13. Blok bana faydalı olur mu?

Hangi hastada nasıl sonuç vereceği önceden tahmin edilemez. Erken dönemde başvuran hastalarda etkinliği daha yüksekken, semptomların başlangıcından 6 ay ve daha fazla zaman geçmiş olan hastalarda daha düşük başarı oranı görülür.

14. Riskleri ve yan etkileri nelerdir?

İşlem son derece güvenilir olmakla birlikte diğer tüm girişimlerde görülebilecek olan riskler, yan etkiler ve olası komplikasyonlar nadiren Stellar Ganglion bloğunda da görülebilir. En sık görülen yan etki girişim bölgesinde ağrıdır ve geçicidir. Diğer riskler; kanama, enfeksiyon, çevredeki damarlara ya da organlara enjeksiyon uygulanması, epidural ya da spinal enjeksiyon, aynı taraf göz kapağında düşme ve gözde kızarma, ses kısıklığı, boğazda basınç hissi, hipotansiyon, kolda geçici his kaybıdır. Bu yan etkiler son derece nadirdir.

15. Stellar Ganglion bloğu kimlere uygulanmaz?

İşlem sırasında kullanılan ilaçlara karşı bir alerjisi olanlara, Coumadin, Plavix gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullananlara, girişim yapılacak bölgede ya da vücudunun herhangibir yerinde aktif enfeksiyon olan hastalarda uygulanmaz.