Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.
d. Epidural nöroplasti

Epidural nöroplasti  ilgili sıkça sorulan sorular şunlardır:

 1. Epidural nöroplasti nedir, amacı nedir, nasıl etki eder?
 2. Nöroplasti öncesi ne gibi hazırlıklar gerekir?
 3. Nöroplasti nasıl uygulanır,ne kadar sürer?
 4. Nöroplasti  ağrılı mıdır?
 5. Kaç uygulama  gerekir?
 6. Ne gibi bir yarar görürüm?
 7. Risk ve yan etkileri nelerdir?
 8. Nöroplasti  kimlere uygulanamaz?

 

 1. Epidural nöroplasti nedir, amacı nedir, nasıl etki eder?

Epidural nöroplasti Macar  asıllı Amerikalı bilim adamı Gabor Racz tarafından geliştirilen bir yöntemdir. Epidural aralığa yerleştirilen kateterlerden o bölgeye ilaçlar verilerek epidural bölgenin rahatlatılmasına yöneliktir.Epidural nöroplasti genellikle defalarca ameliyat olmuş ve “Başarısız Bel Cerrahisi Hastalığı” adı verilen durumda uygulanır.

Başarısız bel cerrahisi ,ameliyatlar sonucunda epidural bölgede yapışıklıkların meydana gelmesidir. Bu yapışıklıklar epidural bölgedeki sinirlerin etrafını örümcek ağı gibi sarar ve ağrılara yol açar. Nöroplasti bu yapışıklıkların içine görüntüleme altında ulaştırılan kateterlerden hyalurinidaz,bir çeşit tuzlu su ve kortizon verilmesine dayanır.

Gabor Racz, Serdar Erdine,2022

 1. Nöroplasti öncesi ne gibi hazırlıklar gerekir?

•    Epidural enjeksiyondan önce hekiminizden yöntemi size ayrıntılı olarak açıklamasını isteyin. Hekiminiz sizden yasalar gereği yazılı onam isteyecektir.

•    Hekiminizi diğer tüm rahatsızlıklarınız, kullandığınız ilaçlar, varsa allerjiye neden olan etkenleri ve ilaçlar konusunda bilgilendirin. E vitamini, glukozamin, sarımsak, ginseng gibi bitkisel ilaçlar da kanamaya yol açabilir.

•    Aspirin dışındaki tüm kan sulandırıcı ilaçların kesilmesi gerektiğinden ilgili doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

•    Müdahaleye giderken daha önce yapılmış tüm tetkiklerinizi, MR, bilgisayarlı tomografi, laboratuar bulgularını yanınızda götürün.

•    Rahat kıyafetler giyin ve saat, yüzük ve diğer mücevherlerinizi evinizde bırakın.

•    İşlemden önce en az 4 saat önceden su ve gıda alımı kesilmelidir. Ancak diğer sistemik hastalıklar nedeniyle alınması gerekli olan ilaçlar az bir miktar suyla alınabilir.

•    İşlem sırasında sedasyon adı verilen yüzeyel anestezi işlemi uygulanacağından yalnız eve dönüşe izin verilmez. Bir refakat ile birlikte gelinmelidir. Aynı zamanda uygulanan lokal enestezik bacaklarda geçici bir güçsüzlük ve hissizlik yapabildiğinden araba kullanamazsınız.

 

 1. Nöroplasti nasıl uygulanır,ne kadar sürer?

•    Epidural enjeksiyon işlemi 15-20 dakika sürer ve ameliyathane koşullarında uygulanır.

•    Hasta ameliyat masasına yüzükoyun yatar. Damar yolu açılır, Boyun bölgesi için hasta sırtüstü yatırılır.

•    Kalp, nabız sayısı, tansiyon ve solunum sayısının gözlenebilmesi için bir cihaza bağlanır.

•    Damardan sakinleştirici ve ağrı kesici ilaç uygulanır.

•    Daha sonra antiseptik bir solüsyonla cilt temizliği yapılır ve uygulama bölgesi steril örtülerle örtülür.

•    Floroskopi, yani görüntüleme ile  kuyruk sokumunda girişim bölgesi saptanır ve üzerine gelen cilt bölgesine lokal anestezik uygulanır.

•    Önce iğne  kuyruk sokumundan ile epidural aralığa girilir.

•    İğnenin içerisinden boyalı bir madde verilerek görüntüleme altında iğenin doğru yerde olduğu bir kez daha teyit edilir. Böylelikle iki kez iğnenin yeri doğrulanmış olur.

 • İğnenin içerisinden tesbihin misinesi inceliğinde bir kateter yavaş yavaş epidural kanal içerisinde görüntüleme eşliğinde ilerletilir. Bu ilerletme sırasında çok dikkat edilmesi gerekir, kateter dura adını verdiğimiz ve omuriliğe çevreleyen kılıfı delebilir. Bu taktirde beyin omurilik sıvısı gelir.
 • Kateter yerleştirildikten sonra yeniden boyalı madde verilerek kateterin yeri teyit edilir. Bu noktada damarlara girip girmediğine bakılır.
 • Damar bağlandısı yoksa kateterin  içerisinden lokal anestezik, hiyalürinidaz ve depo steroid solüsyonları yine görüntüleme altında enjekte edilir.

•    Hastanın kendine gelmesi beklenir.

•    İğnenin giriş yeri steril bir biçimde kapatılır.

•    İşlemden sonra hasta odasında takibe alınır ve ortalama 2-3 saatlik bir gözlem süresinden sonra taburcu edilir.

 

cath & RK

 

Epidural nöroplasti aşamaları

 

 1. Epidural nöroplasti ağrılı mıdır?

 

Enjeksiyon ağrılı değildir. Hastanın ağrı çekmemesi için sakineştirici ilaçlar ve Analjezikler verilir. Endoskopi ve benzer yöntemler sırasında uygulanan”sedasyon” adı verilen yöntemle damardan verilen ilaçlarla hasta geçici olarak uyur ama yöntem sona erer ermez kendine gelir.

 

          5.Epidural nöroplasti kaç kez uygulanır?

Epidural nöroplasti genellikle bir kez ,eğer bir miktar işe yaramışsa,iki ay sonra bir kez daha tekrarlanabilir.

6.Ne gibi bir yarar görürüm?

Epidural nöroplasti defalarca ameliyat olmuş hastalarda ve ameliyat olamayacak kadar yaşlı dar kanal hastalarında uygulanır. Birincisi epidural nöroplasti hastayı bir süre rahatlatır. Bu süre ortalama iki sene kadardır. Hastanın beklentileri konusunda önceden uyarılması gerekir. Aksi taktirde sanki bir panzehir gibi görme eğilimi vardır. Başarı oranı % 60-70 arasıdır.

 

 1. Risk ve yan etkileri nelerdir?

Epidural nöroplastinin en önemli riski uygulama sırasında dura  dediğimiz omurilik etrafındaki kılıfın delinmesi ve beyin omurilik sıvısının gelmesidir. Bu takdirde girişim hemen sonlandırılır.Daha sonra tekrarlanabilir.

İnfeksiyon her girşiimsel yöntemle olduğu kadardır.

8 . Nöroplasti  kimlere uygulanamaz?

Nöroplasti  diğer bütün Girişimsel yöntemlerde olduğu gibi vücudunun herhangi bir bölgesinde enfeksiyon kaynağı olan hastalarda, kanama bozukluğu olan hastalarda, kumadin gibi kan sulandırıcı kullananlarda ve gebelerde uygulanmaz.