Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.
Tetik Nokta Enjeksiyonu

1.Tetik nokta ne anlama gelir.

Tetik noktalar kas dokusundaki düğüm bölgeleri ve bantlardır. Bu noktalar çoğu zaman bulundukları bölgeye göre baş, boyun, omuz, sırt ve Bel ağrılarına neden olurlar. Halk arasında kulunç olarak da adlandırılırlar.

En çok görüldükleri tablo miyofasyal ağrı sendromudur. Miyofasyal ağrı, travma, sürekli tekrarlanan kas aktiviteleri ve bozuk postürden kaynaklanan yumuşak doku kökenli bir ağrıdır. Genellikle kas kasılmasıyla ilişkilidir ve sıklıkla boyun bölgesinde görülür. Hastalar boyun ve omuz ağrılarından uyku bozukluklarından ve bazen de baş ağrısından yakınırlar. Çeşitli ilaçların kullanımıyla, masaj, buz uygulamaları ve germe egzersizleriyle, bazen de yüzeysel kaslara tetik nokta enjeksiyonlarıyla düzelme sağlanır. Miyofasyal ağrı tedaviye dirençli olabilir. Ama agresif bir tedaviyle zaman içinde düzelme sağlanır.

Vücudun bir çok bölgesinde, ama özellikle ense, boyun ve kürek kemiğinin üzerinde önemli sayıda tetik nokta vardır.

Tetik noktalara bağlı ağrılar bir çok başka hastalıkla karışabilir. Zaman zaman çok şiddetli olabilir.

2.Tetik nokta tedavisinde enjeksiyonun rolü nedir.

Tetik nokta enjeksiyonu tipik olarak düşük doz lokal anestetik bir ilacın dikkatli bir uygulama ile tetik nokta içine verilmesi şeklinde yapılır. Miyofasyal kaynaklı baş ağrılarında ve tetik nokta ağrılarında mükemmel yarar sağlayan basit bir yöntemdir. Tetik nokta enjeksiyonu ağrılı değildir ve gerektiğinde belirli aralıklarla tekrarlanabilir. Temel etki mekanizması kas spazmının odak noktasını zayıflatmaktır.

omurgasız, sanat içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Vücuttaki tetik noktalar

kişi, şahıs, tıbbi cihazlar, sağlık bakım hizmeti, tıbbi içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Tetik nokta enjeksiyonu